Biznesa augstskola Turība - Amerikas izglītības un
globālās attīstības organizācijas partnere medijpratības veicināšanā
Katru gadu Amerikas izglītības un globālās attīstības organizācija “IREX” paplašina sadarbību ar dažādām augstskolām, lai veicinātu medijpratību visā pasaulē. Ja līdz šim Latvijā tās bijušas tikai valsts izglītības iestādes, tad šobrīd Biznesa augstskola Turība ir pirmā privātā augstskola Latvijā, kas izraudzīta par sadarbības partneri medijpratības veicināšanā. Projekta ietvaros Turība gada garumā pētīs, veicinās un uzlabos izpratni par medijpratību ne tikai studentu vidū, bet arī visā Latvijas sabiedrībā kopumā.
Lai īstenotu šo projektu, Biznesa augstskola Turība ir saņēmusi grantu no Baltijas Medijpratības programmas, kas ir ASV Valsts departamenta iniciatīva, ko īsteno ASV bāzētā globālās attīstības un izglītības organizācija IREX.
Biznesa augstskolas Turība Komunikācijas virziena vadītāja Jana Bunkus stāsta, ka nacionālās medijpratības ietvaros projekta laikā tiks veikts pētījums, Turības DigiCom laboratorijā tiks veidota podkāstu sērija, taps informatīvi materiāli, ekspertu viedokļraksti un notiks apaļā galda diskusija “Medijpratība Latvijā”, tāpat tiks rīkotas arī dažādas lekcijas, vasaras skola un medijpratības diena vidusskolēniem. Projekta laikā radītais saturs tiks apkopots īpašā interneta vietnē, kas būs veltīta medijpratības jautājumiem, savukārt medijpratības pētījuma rezultāti tiks prezentēti nākamgad augstskolas rīkotajā Starptautiskajā zinātniskajā konferencē.
Lai jaunieši spētu atklāt nepatiesu informāciju un kļūtu noturīgi pret tās ietekmi mūsdienu mediju vidē, projekta laikā visiem Biznesa augstskolas Turība studentiem tiks piedāvāts visaptverošs un praktisks studiju kurss, iegūstot zināšanas un prasmes medijpratībā. Līdz šim studiju kurss Mediju pratība ir bijis Komunikācijas virziena studiju programmās, taču tagad to varēs apgūt visi augstskolas studenti. Tāpat studenti praktizēs medijpratību dažādās ārpusmācību programmas aktivitātēs – piemēram, podkāstu filmēšanā un pasākumu organizēšanā.
“Jebkuram cilvēkam, kuram rokās ir viedierīce, ir pienākums gan pašam saprast, gan skaidrot citiem, kāda ir digitālā pasaule un kā patiesu informāciju atšķirt no nepatiesas. Ja sociālajos tīklos protam ar informāciju dalīties, tad jāprot arī neizplatīt viltus ziņas. Par to vajag runāt ar bērniem jau ģimenē un skolā, lai viņi būtu atbildīgi digitālo mediju lietotāji, kuri nenodara kaitējumu kopējai informācijas telpai,” skaidro J.Bunkus.
“IREX” medijpratības veicināšanas programmai Biznesa augstskola Turība ir piesaistījusi komunikācijas un medijpratības profesionāļus: SIA “Komunikoloģisko pētījumu centrs” valdes locekli, medijpratības pasniedzēju Aleksandru Mirlinu, Viskonsinas Riveras Fallsas universitātes profesoru un žurnālistikas programmu direktoru Andri Straumani; medijpratības, žurnālistikas, pedagoģijas un pētniecības eksperti Vitu Dreijeri, kā arī mediju ekspertu, žurnālistu Ansi Bogustovu.
A.Bogustovs norāda, ka ir svarīgi ne tikai atmaskot un sodīt nepatiesu ziņu radītājus un izplatītājus, bet arī analizēt šīs situācijas un mācīt sabiedrībai tieši kritisko domāšanu, kā arī to, kāpēc tā ir nepieciešama ikdienā, lietojot pilnīgi visus informācijas kanālus. “Man kā žurnālistam un daļai no Turības ekspertiem ir liels gandarījums, ka augstskolai dota iespēja piedalīties šajā projektā. Ne tikai jauniešiem, bet cilvēkiem visos vecumos ir svarīgi apgūt medijpratību. Tāpat ir ļoti svarīgi veikt pētījumus šajā jomā it īpaši mūsdienu kontekstā, kad agresora izraisīts karš kaimiņvalstī ir radījis nepatiesas informācijas piesārņojumu. Pozitīvais ir tas, ka Latvijā kopumā un man personīgi jau ir kvalitatīva medijpratības bāze, kuru papildināt ar starptautiskā partnera pieredzi,” uzsver A.Bogustovs.